W związku z opublikowanym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2021 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach uwzględniając aktualne rekomendacje Biblioteki Narodowej wprowadza następujące zmiany w zasadach udostępniania zbiorów w gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach:

1. Wypożyczanie zbiorów odbywać się będzie zarówno w formie bezkontaktowej przed wejściem do budynku oraz bezpośrednio w punkcie wypożyczeń w holu biblioteki z zachowaniem odpowiednich wymogów sanitarnych (dystans, maseczki, dezynfekcja dłoni, ograniczenie przebywania w punkcie wypożyczeń do 1 osoby z wyjątkiem bibliotekarza) - limity nie dotyczą osób zaszczepionych!
  2. Czytelnie pozostają zamknięte i niedostępne dla czytelników z wyjątkiem dostępu do terminala systemu Academica w Czytelni Internetowej (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna, zachowanie wszystkich wymogów sanitarnych oraz limit 1 osoby jednocześnie korzystającej w czytelni z systemu Academica).
  3. Zwroty książek dokonywane są poprzez odłozenie do wyznaczonego pojemnika na zewnątrz biblioteki lub w punkcie wypożyczeń.
  4. Obowiązuje 3 dniowa kwarantanna zbiorów.
  5. Działalność kulturalna i promująca książki i czytelnictwo będzie prowadzona on-line.
  6. Limit osób przebywających jednocześnie w bibliotece z wyłączeniem bibliotelkarzy i osób zaszczepionych wynosi: 1 osoba w punkcie wypożyczeń oraz 1 osoba w czytelni internetowej (stanowisko Akademica), nie wiecej niż 15 osób na sali kulturalno-oświatowej.
  7. Użytkownicy biblioteki, jak i wszyscy jej pracownicy zobowiązani są do zasłaniania nosa i ust tylko maseczką, niezależnie od przestrzeni, w jakiej przebywają.
  8. Co trzy godziny wprowadza się pietnastominutowe przerwy w trakcie otwarcia biblioteki obejmujące wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcję blatów, podłóg i klamek oraz mycie podłóg.
  9. Wprowadza się dezynfekcję stanowisk komputerowych i innych elementów peryferyjnych komputera po każdym czytelniku, a także samoobsługowych skanerów czy urządzeń wielofunkcyjnych zgodnie z instrukcjami od producenta.
  10. Na życzenie czytelników zwiększa się limity wypożyczonych na zewnatrz zbiorów.
  11. Wstrzymuje się naliczanie kar za nieterminowe zwroty do czasu zakończenia epidemii.
  12. Dopuszcza się organizację spotkań i wydarzeń na otwartym powietrzu lub online.

Procedura udostępnień zbiorów w tym okresie wygląda następująco:

> Czytelnik zamawia wybrane publikacje poprzez:

- katalog on-line, mailowo  (całodobowo)

- telefonicznie w godzinach pracy wypożyczalni – tel. 24 277-80-63

(niezbędne podanie nazwiska i numeru karty bibliotecznej),

> bibliotekarz kompletuje zamówienie i uzgadnia z Czytelnikiem konkretny termin odbioru (dzień i godzinę),

> w umówionym terminie Czytelnik (po okazaniu karty bibliotecznej) odbiera zamówienie i zostawia zwroty w wyznaczonym miejscu przy wejściu do biblioteki.

>  możliwe jest wejście do punktu wypożyczeń w holu biblioteki z zachowaniem odpowiednich wymogów sanitarnych (dystans, maseczki, dezynfekcja dłoni, ograniczenie przebywania w punkcie wypożyczeń do 1 osoby z wyjątkiem bibliotekarza - limit nie dotyczy osób zaszczepionych).

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Należy stosować środki indywidualnej ochrony oraz przestrzegać podstawowych zasad:

• ograniczanie lub wyeliminowanie bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami, użytkownikami i innymi osobami przychodzącymi do biblioteki na rzecz kontaktu e-mailowego, telefonicznego lub poprzez inne komunikatory. Zalecana jest praca zdalna lub przychodzenie pracowników w różne dni tygodnia, aby w tym samym pomieszczeniu jednocześnie przebywał jeden pracownik. Należy pamiętać, że duża część zakażonych przechodzi infekcję bezobjawowo i nieświadomie może zakażać innych. Brak kontaktu bezpośredniego jest najlepszym środkiem ochrony,
  • regularne wietrzenie pomieszczeń, najlepiej stałe trzymanie otwartego lub uchylonego okna w pomieszczeniach pracowniczych i wspólnych, zwłaszcza w toaletach i korytarzach,
  • zasłanianie ust i nosa maseczką,
  • prawidłowe mycie rąk wodą z mydłem przez minimum 30 sekund,
  • dezynfekowanie rąk,
  • unikanie dotykania twarzy (oczu, nosa, ust),
  • zachowanie bezpiecznej odległości 1,5 m od innych osób,
  • zwrócenie się o pomoc medyczną (najpierw telefonicznie) w przypadku zauważenia u siebie objawów choroby o charakterze wirusowym (gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu).

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!