Ułatwienia dostępu

17 grudnia 2022 r. w Sikorzu, w 83. roku życia i 59. roku kapłaństwa zmarł ks. prałat prof. dr hab. Czesław Rychlicki, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Teologii Katolickiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Na początku marca 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach otrzymała w darze księgozbiór prywatny ks. prof. dr hab. Czesława Rychlickiego. Ten niezwykle bogaty księgozbiór udało nam się dzięki nieocenionej pomocy Wójta Gminy Słubice Jacka Kozłowskiego przetransportować do słubickiej biblioteki z Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Materiały pochodzące z tego zbioru zostały zabezpieczone i będą przez nas sukcesywnie opracowywane. O postępach prac będziemy informować na bieżąco na naszych stronach internetowych.

Ks. Czesław Rychlicki urodził się 29 maja 1939 r. w Golubiu-Dobrzyniu, w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą. W 1957 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, które ukończył 19 czerwca 1963 r., kiedy to w Bazylice Katedralnej w Płocku otrzymał święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białej koło Płocka. W lipcu 1964 r. został skierowany na studia teologiczne w zakresie teologii dogmatycznej na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, następnie, od stycznia 1966 r. kontynuował je w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W grudniu 1970 r. uzyskał tam doktorat. W latach 1971-2013 wykładał teologię dogmatyczną i ekumenizm w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. W 1972 r. zorganizował Soborowe Studium Teologiczno-Pastoralne dla kapłanów w diecezji płockiej, którym kierował do 2001 r. Wykładał także w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na Wydziale Studiów nad Rodziną.

W 1998 r. w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych, zaś 18 kwietnia 2002 r. tytuł naukowy profesora nauk teologicznych nadany przez Prezydenta RP. Od 2001 r. był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. W latach 2004-2014 był członkiem Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej. Od 2003 r. był członkiem korespondentem, a następnie od 2007 r. profesorem rzeczywistym Papieskiej Akademii Teologicznej w Watykanie (Pontifica Accademia di Teologia). Pełnił także funkcję sekretarza Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski (1999-2007). Był organizatorem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk i jej członkiem. Z mandatu Konferencji Episkopatu Polski był w latach 1980-1982 członkiem zespołu prowadzącego dialog z Kościołem Starokatolickim Mariawitów w sprawie wzajemnego uznania ważności sakramentu chrztu. Z upoważnienia biskupa płockiego w jubileuszowym roku 2000 prowadził rozmowy z Władzami UKSW w Warszawie i Kongregacją Wychowania Katolickiego w Watykanie w sprawie afiliowania Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku do Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie. Umowa między uczelniami została podpisana 17 maja 2000 r.

Wziął udział w 39 sympozjach międzynarodowych i ogólnopolskich, opublikował 14 skryptów z teologii dogmatycznej, 10 książek, 158 artykułów naukowych i recenzji. Był promotorem 4 rozpraw doktorskich, przygotował 20 recenzji do tytułu naukowego profesora nauk teologicznych oraz 3 recenzje do doktoratów honoris causa, 19 recenzji dorobku habilitacyjnego oraz 62 recenzje doktoratów, był promotorem 64 magisteriów i 90 licencjatów.

W 1987 r. został kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Płockiej, zaś w 2004 r. został odznaczony przez Jana Pawła II godnością prałata honorowego Jego Świątobliwości.